Góry - nie lekceważę. Czy moja odpowiedzialność kończy się na moim ja czy obejmuje też moich współtowarzyszy?


admin, 2013-10-26 23:19:54


Rozpoczynamy publikowanie miksu artykułów z sieci i zachęcamy do ogólnej dyskusji oraz promowania bezpiecznego zachowania w górach.


- Poradnik GOPR, to musisz wiedzieć, ale czy zastosujesz?

- Udzielanie pierwszej pomocy - czy to mój obowiązek

- Racjonalnie o bezpieczeństwie w górach

- Turysto, piłeś? Nie idź w góry! W schroniskach pełno jest alkoholu

- Człowiek a niskie temperatury w górach

- Góry a bezpieczeństwo, czy tylko racjonalne zachowanie spowoduje że wrócisz w pełnym zdrowiu?

- Zdrowie w górach - aklimatyzacja na dużych wysokościach - czy tylko?

- Przechłodzenie - hipotermia, czy to problem tylko gór wysokich

- Śmierć na szlaku w Bieszczadach. Akcja GOPR pod Tarnicą

- Organizmu nie oszukasz, Wysokogórskie wychłodzenie - hipotermia

Poniżej kilka zasad bezpiecznego postępowania w górach - dekalog turysty:

Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy, a w szczególności dzieci.

Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki, najlepiej udają się improwizacje... dobrze przygotowane. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk, miejscowej ludności.

W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędną jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.

Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinę powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.

Szybkość poruszania dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. "Pożeranie kilometrów" prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.

Uważaj na każdy krok - upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególnej zwłaszcza ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku - jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.

Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.

Decyzja o zawróceniu z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.

Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury.

Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek - przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieka. Przyjętym w górach sygnałem wezwij pomoc GOPR.

Opracowanie:
Komisja Turystyki Górskiej
Zarządu Głównego PTTK